Wednesday, September 21, 2011

Töötajad ei julge oma õiguste eest võidelda


Eelmisel nädalal ilmus Postimehes intervjuu ametiühingute keskliidu juristi Nelli Loometsaga, kes leiab, et töötajad ei julge oma õiguste kaitseks välja astuda. Selline olukord on tingitud kõrgetest õigusabikuludest ja kohtuvaidluste võimalikust venimisest. Inimesed leiavad, et pole mõtet tööandjaga vaidlema hakata, sest neil pole kindlust,et nad vaidlustes kaotajaks ei jää. Lisaks sellele on ka hüvitised mõne õigusrikkumise eest nii madalad, et pole mõtet kohtuteed ette võtta ja hakata oma õigusi taga nõudma.

Viimasel ajal räägitakse palju sellest, et inimesed pole piisavalt aktiivsed meie ühiskonnas ning nad ei julge oma õiguste eest välja astuda. Toetudes sellele artiklile saan ma aru, miks inimesed ei julge vähemalt tööandjatega vaielda ja paremaid tingimusi nõuda. Kuna paljud inimesed kardavad oma töökohta kaotada, siis nad pigem lepivad kehvemate tingimustega kui hakkavad protesteerima. Inimesed kardavad, et kui nad töö kaotavad, siis nad ei pruugi uut leida, sest Eestis on palju töötuid. Paljudel töötajatel on ka lapsed, keda tuleb kasvatada ja koolitada. Ja laste kasvatamine pole odav lõbu. Iga sügis räägitakse sellest, kui palju läheb maksma 1. klassi mineva õpilase koolitarbed. Ja kui peres on rohkem kui 1 laps, siis see summa mitmekordistub. Ja miks peaks, see inimene, kes töötab madala palga eest, hakkama veel virisema ja oma õigust taga nõudma. Tööandjal on ju lihtne viriseja kõrvaldada ja võtta asemele keegi, kes teeb oma tööd vaikimisi.

Samas, ma leian, et kui inimesed ei hakkagi oma õiguste eest seisma, siis ei muutu meie ühiskonnas mitte midagi. Kodanikud ei julge protesteerida ja tulla tänavatele oma õigusi nõudma, sest kardavad, et see mõjutab neid edaspidises elus. Äkki keegi näeb neid ja nad ei saa tulevikus riigi tööle. Ma ei ütle, et me peaks käituma nagu Kreeka ja protesteerima iga võimaliku muudatuse ja olukorra vastu. Äärmustesse ei tasu ka minna. Aga meis võiks olla natuke julgust nõuda seda, mis peaks olema elementaarne ja me ei tohiks lasta endale liiga teha.

2 comments:

  1. Haakub selle videoga alates 3:17 :
    http://www.youtube.com/watch?v=2LOwjfPvynA

    Ma arvan, et mida rohkem inimesi sellele probleemile rõhub, seda rohkem mõeldakse ka enda käitumisele ja suhtumisele.

    ReplyDelete
  2. Selle suurepärasele kirjatükile lisaks, minu arvates sobiks Georg Kirsbergi artikkel "Rahvas väärib oma valitsejaid"

    http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/georg-kirsberg-rahvas-vaarib-oma-valitsejaid.d?id=58240586

    Samas ma ei nõustuks argumendiga, et ühiskonnas midagi ei muutu.Postkommunistlik ühiskond kindlasti muutub demokraatlikumaks siis kui tuleb peale uus põlvkond, kes on sündinud vabas Eestis.

    ReplyDelete