Wednesday, November 30, 2011
milleks valida aasta kodanikku??
Vägagi muigamapanev oli kuulata Vassiljevi intervjuud pärast tiitli saamist, kus ta ütles, et see tuli suure üllatusena, sest ta lihtsalt on see, kes ta on ega ürita otseselt midagi muuta. Niipalju siis aktiivseks kodanikuks olemisest; aktiivsus jääb kahjuks jalgpalliväljakule.
Aasta kodaniku valijate esindaja aga ütles uhkelt intervjuus, et Vassiljev on aidanud luua silda eestlaste ja venelaste vahel, edendanud assimileerumisprotsessi. Meenutagem, et assimilatsioon tähendaks antud juhul venelaste sunniviisilist eestistamist, mis ei aktsepteeri mitte mingeid erinevusi eestlastest. Rääkima peaks hoopis integratsioonist....
Lennart Meri teatavat seotust aasta kodaniku tiitliga ma veel suudan mõista, aga see edasine nimekiri on väga küsitav. Miks on seal lihtsalt edukad sportlased ja muusikud jne? Kas me tegelikult üldse teame, kes on hea kodanik? Eesti mittetulundusühenduste ümarlaua esinduskogu sõnastas heaks kodanikuks olemise põhimõtted 2002. aastal ( nt hea kodanik hoiab loodust, tunneb huvi ühiskonnas toimuva vastu, astub välja ebaõigluse ja vägivalla vastu jne) Vaadake neid ( http://www.ngo.ee/node/84) ja mõelge, kas meie valitud aasta kodanikud neid täidavad...julgen kahelda. Kas üldse mõni inimene neid kõiki täidab? Kas need põhimõtted on lihtsalt üks ilus unelm?
Tunnustamine on südamlik ja hea, aga see võiks jääda ikkagi valdkonda, kuhu inimene oma elutööga panustab. Las muusikutele jäävad muusikaelu edendamise tunnustused ja sportlastele aasta sportlaste tiitlid. Meil ei ole mõtet valida aasta kodanikku lihtsalt vilimise enda pärast, sest oma valdkonna tipud on juba nagunii tunnustatud. Me keegi ei tea tegelikult, kes ja kus võiks olla tõeliselt see kõige parem kodanik.
Tuesday, November 29, 2011
Eesti uue kriisi ootuses
Kedagi ei üllata enam Kreekast tulevad uudised, kus ei suudeta kriteeriumeid täita või toimub järjekordne streik ja protestiaktsioon tänavatel. Ilmselt pole ka suur üllatus see, et ei kardeta mitte niivõrd Kreeka enda olukorra pärast, vaid hoopis seda, et kriis ’’nakatab’’ ka teisi eurotsooni riike.
Pidev probleem Itaalia võlakoormaga viis selle riigi Brüsseli survel tehnokraatide valitsuse moodustamiseni ning ellu hakatakse viima massiivseid kärpekavasid, et vähendada ligi 2 triljoni euroni kasvav võlakoorem. Pääsenud pole ka Prantsusmaa, kes peab tegema hiigelkärpeid, et vähendada riigieelarve puudujääki.
Võlakirjade tulusused enamikes Euroopa riikides on tõusnud ning hinnad langenud. See tähendab, et võlakirjade müügisurve aina kasvab. Kriis europerifeeriast on jõudmas tugeva rahandusolukorraga riikidesse.
Viimased uudised Leedu Snoras panga ning tema omanduses oleva Läti Krajbanka pankrotist on ilmne näide sellest, kui lähedale on kriis meie riigile jõudnud.
Kuigi Eesti rahanduslik seis on rahuldav, ei jää see ilmselt nii ja Valitsuski peab tegema omad korrektuurid ning arvestama ka väga musta stsenaariumiga.
Vaatamata sellele, et pidevalt langetatakse järgmise aasta majanduskasvu prognoosi, on Eesti riigieelarves arvestatud üsna positiivse variandiga. Kui viimati langetas näiteks SEB pank Eesti järgmise aasta kasvuprognoosi 3,5 protsendilt 2 protsendini, siis järgmise aasta riigieelarve puhul on arvestatud Rahandusministeeriumi baas- , mitte riskiprognoosi järgi. Baasprognoos ennustab aga meie järgmise aasta majanduskasvuks 3 protsenti. Eesti Panga soovitatud riskiprognoosi järgi koostatud riigieelarve arvestaks vaid 1 protsendise majanduskasvuga. Siin näeme selget vastuolu, mis võib tõsta meie riigieelarve puudujäägi üsna suureks.
Esimesi märke, et ka poliitikud on mõistmas olukorra tõsidust, näeme mitmes valdkonnas: haige- ja töötukassa reservide riigi rahakotti paigutamine, õpetajate palgatõusuga manipuleerimine jne.
Esmasjoones tuli Valitsus ideele haige- ja töötukassa reservid liita riigieelarvega. Muidugi lubatakse reserve kindlasti kasvatada, kuigi tegelikkuses ei kasutata seda raha mitte meie töötute olukorra parandamiseks, vaid suures osas eelarve fiskaalseisu paremana näitamiseks ja aukude lappimiseks. Ehkki meil on suur tööpuudus, maksavad tööandjad ja töötajad töötukassasse oluliselt rohkem sisse, kui on töötutele makstavad hüvitised. Seega täieneb riigi rahakott ning Valitsus ei tee kuulmagi töötukassa ettepanekust vähendada töötuskindlustusmakse määra 4,2 protsendilt 3 protsendini.
Kuigi peaminister Andrus Ansip kasutas ühel hiljutisel pressikonverentsil kuni 40 protsendilise majanduslangusega hirmutamist vaid töötuskindlustusmaksete mittealandamise kaitseks, võib siiski sellist retoorikat lugeda tähelepanuväärseks. Mäletatavasti on tema poolt kuldsed sõnad eelmise kriisi ajast, kus ta väitis küüniliset, et kui see on majanduskriis, siis selles kriisis tahaks ta elada. Tõenäoliselt on ka tema teinud mingid järeldused kriisi võimalikkuse osas.
Õpetajate palga tõstmine on välja lubatud aastaks 2013, kuid teoks see ilmselt ei saa, sest lähitulevikus on oodata majanduskasvu olulist vähenemist või isegi majanduslangust. Ka õpetajad on selle plaani hästi läbi näinud ning nende sõnul on siis juba moraalselt võimatu palka juurde küsida, kui riigi majandus on järjekordses kriisis.
Tulevikuprognoosid näivad üsna segased ning vaevalt keegi teabki, mis meid täpselt ees ootamas on. Kindlalt teame aga seda, et sõltume oma naabrite majanduslikust heaolust ja otsustest, mis tehakse Euroopa Keskpangas ning eurotsooni tipp-poliitikute poolt.
Monday, November 28, 2011
Pealinna jõulupuu
Reedel, 25.novembril, kukub kuusepuu keset päist päeva ümber.
Laupäeval, 26.novembril, pannakse 24 meetri kõrgune, 4,5 tonni kaaluv Raekoja platsi kuusk taas püsti.
Pühapäeval, 27.novembril, kukub kuusk taas ümber.
Teisipäeval, 29.novembril, minnakse kuusepüstitamises kolmandale katsele. Seekord raiutakse pealinna jõulupuu enne püstipanekut aga 4 meetrit lühemaks.
17. ja 26. novembri artiklite põhjal tekib aga segadus, kui pikaks jääb siis meie esijõulupuu? Esimese artikli põhjal saab uue kuuse pikkuseks 16 meetrit, teise artikli alusel 20 meetrit...
Thursday, November 24, 2011
Helkuri kandmine
Wednesday, November 23, 2011
Haigekassa ja töötukassa liitmine riigikassaga?
Haigekassal ja töötukassal on hetkeseisuga autonoomsus rahavoogude üle ise otsustada. Nende varade liitmine riigikassaga muudaks aga mõlemad institutsioonid keskselt juhitavaks ja seega süsteemi struktuur muutuks ka jäigaks. Rahandusministeeriumi jaoks muutuks ühinenud kassa haldamine küll lihtsamaks, aga reaalsete vajaduste tajumine oleks muutuste korral tunduvalt keerulisem. Eesti Töötukassa nõukogu juht Harri Taliga kurdab, et valitsus on liiga jäik ega taha avalikku diskussiooni. Kuhu jääb siis rahva arvamus ja demokraatia?
Samuti on probleemiks koalitsiooni ebaviisakus. Sesteri sõnul pole vahet, mida opositsioon arvab, eelnõu võetakse vastu niikuinii. Opositsioonile irvitamine on üha kindlamaks trendiks kujunemas, näiteks riigieelarve teisel lugemisel tõmbas koalitsioon kõik opositsiooni tehtud 26 muudatusettepanekut pikema jututa maha. Ka Foorumi saadetes on viimasel ajal näha erinevatest parteidest poliitikute sõnasõda ja üksteisele " ärategemist" probleemi viisaka arutamise asemel. Tundub, et ka haigekassa ja töötukassa osas tahteakse kasutada "teerullipoliitikat". Sel kombel ei ole Eesti poliitiline kultuur küll eeskujulik.
Vastueis on tugev ja arutelu on vähe, aga eks peagi paistab, kuidas poliitikat tehakse ja milleks rahvas võimeline on. Hoiatavalt võib öelda, et nii mõnedki eestlased on üha rohkem praeguse valitsuse vastu arvamust avaldama hakanud...
Wednesday, November 16, 2011
Lapsed, pered ja unarusse jäetud Lastekaitseseadus
Kõrgharidusreform
Postimehest on leitav tohutul hulgal kõrgharidusreformiteemalisi artikleid: http://www.postimees.ee/teema/k%C3%B5rgharidusreform
Samuti on loodud vastavasisuline facebooki lehekülg: http://www.facebook.com/pages/K%C3%B5rgharidusreform-2012-2014/158250897580856?sk=wall
Ning hiljuti toimus ka klubiõhtu, kus reformist käis rääkimas Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrgharidusosakonna juhataja Mart Laidmets.
Siinkohal tahangi mina hoopis küsida, et kuidas Teie aru saate, mida see teostatav ja palju segadust tekitav kõrgharidusreform endast kujutab.
Wednesday, November 9, 2011
Ettekirjutused raamatukogudele
Ajakirjanik Kalle Muuli ütles Raadio Kahe saates «Olukorrast riigis», et ajaviitekirjanduse laenutamine raamatukogudest võiks tasuliseks muutuda. Ka Postimehe online leheküljel oli küsitlus, et kas meelelahutuskirjandus peaks olema tasuta laenutav ja 88% vastanutest leidis, et see peaks olema tasuta ning 12% leidis, et see peaks olema tasuline. http://www.postimees.ee/624154/muuli-massikirjanduse-laenutamine-voiks-tasuliseks-muutuda/
Postimees küsitles ka Kohila raamatukogu külastajaid ja nemad olid kõik Langi idee vastu. Ma leian, et ühest küljst ei ole kultuuriministri idee nii halb. Pole ju midagi halba, kui inimesed loeksid rohkem väärtkirjandust kui ajaviiteromaane. Teisalt tekib küsimus, mille järgi hakatakse lahterdama väärtkirjandust ja seda, mida raamatukokku osta võib?
Eelmine aasta tegin ma uurimistöö lugemise kohta. Ma püüdsin uurida, kui palju loevad 11. ja 12. klassi noored ning mida nad loevad. Mida nooremad olid õpilased, seda vähem neile meeldis lugeda. Ja paljude lugemus piirduski ainult kohustusliku kirjandusega. Ma küsisin ka nende käest, et milliseid teoseid nad kõige meelsamini loevad ning väga paljud vastasid, et just neidsamu ajaviiteromaane, sest neid on hea kerge lugeda ning ei pea väga pingsalt kaasa mõtlema, et sündmustest aru saada.
Loomulikult oleks tore, kui inimesed loeksid rohkem eesti kirjandust ja kultuursemat kirjandust, aga tänapäeval internetiajastusel on see paratamatu, et lugemus väheneb ja kui inimesed loevad kasvõi ajaviitekirjandust, siis seegi on hea. Langi idee ei ole minu meelest halb, aga selle saaks läbi viia riigis, kus inimesed tõepoolest loevad palju. Eestis võib see aga kaasa tuua lugemise vähenemise.
Monday, November 7, 2011
Uus eesti keele riigieksam
Sunday, November 6, 2011
eesti keel vs vene keel
Artikkel : http://www.postimees.ee/623822/sadakond-inimest-protesteeris-eestikeelse-hariduse-vastu/
Üks osalejatest selgitas piketile tuleku põhjust sellega, et tema arvates on rumalus õppida eesti keeles, kuna nii ununeb emakeel ja ei saa ka teadmisi.
Siinkohal tekib aga minul küsimus, et kui kodune keel on vene keel, õppetöö toimub vene keeles, siis kunas tekib see aeg ja võimalus ära õppida eesti keel? Eriti raske on see nende puhul, kelle sõprusseltskond on samuti venekeelne.
Teine artiklis küsitletu, 4. klassis käiva lapse isa, mainib, et ta pole eesti keele õppimise vastu, küll aga eesti keeles õppimise vastu. Küsimusele, et miks mees piketeerib, kui laps käib alles 4.klassis, vastas mees, et sellistele asjadele on vaja varakult mõelda.
Mis minus tekitab siinkohal täieliku vastuolu. Kui laps on veel väike, siis on tal lihtsam keelt omandada. Ja olgugi, kui ka kodune keel on vene keel, siis ainult eesti keele tundidest ei piisa, et keelt omandada.
Kuna minu vanemad on vene päritolu, siis ei osanud minagi kunagi sõnagi eesti keelt, vaid suhtlesin vaid vene keeles. Tänu sellele, et mu vanemad panid mind eestikeelsesse lasteaeda ja kooli, omandasin ma eesti keele. Ometi oskan ma endiselt vene keelt. Ja kui mu vanemad poleks tollal teinud seda teadlikku valikut, mind eestikeelses keskkonnas kasvatada, siis usun, et mul oleks praegu raskem hakkama saada. Vanemas eas keele omandamine on raskem.
Tooksin välja ka mõne kommenteerija seisukohad:
Kommenteerija 1:
Riigi koolis peab õppima riigi keeles. Erakoolis võib õppida mis tahes keeles.
Nii, et kui venelased tahavd õppida vene keeles las avavad erakoolid ja...
Teine variant minna õppima Venemaale.
Kommenteerija 2:
Olen praegu Poolas, kas peaksin poolakeelse hariduse vastu protesteerima?
Kommenteerija 3:
Mis demokraatlikust Eesti Vabariigist me räägime, kui inimesel ei ole õigust validagi?
Minul on oma kindel seisukoht olemas. Kui perel on plaan siduda oma elu Eestiga, siis tuleb lastele anda varases eas juba võimalus hakata eesti keelt õppima. Ei tohi panustada eesti keele tundidele või sellele, et küll keskkoolis või hilisemas eas õpib laps ise keele ära.
Muidugi ka nii, nagu on eestlased Soomes, kes tahavad panna oma lapsed eestikeelsesse kooli, peaks olema võimalus venelastel Eestis, harida oma lapsi venekeelses koolis. Aga selleks siis tõesti erakoolid.
Kuid eks parim näide saabki olla isiklik. Mina olen eestikeelse hariduse poolt!
Saturday, November 5, 2011
Meedia vs kohalikud eestlased
Võrldemine on ohtlik tegevus, kui seda võrdelmatute aluste põhjal tehakse. Eesti palgasüsteemi ei saagi võrrelda Soome, Rootsi ega Norra omaga, sest Skandinaavia on meist majanduspoliitika ja maksusüsteemi poolest kardinaalselt erinev. Esiteks saab võrdlusi objektiivselt analüüsida, kui võrreldavad on sarnastes tingimustes ja teiseks, alati tuleks mõelda, millised võivad olla võrdlemise tagajärjed.
Hiljutised ajalehed on täis lugusid õnnelikest väliseestlastest Soomes, kes laidavad Eesti majanduspoliitikat ja kiidavad Soome oma ega kavatse enam kunagi Eestisse tagasi tulla. Tõsi, nende elu ongi nii läinud ja hea, et nad sellega rahul on. Aga mis ütlevad sellised lood Eesti eestlastele? Miks nii palju selliseid lugusid? Kõige suuremad reklaami ohvrid on need, kes väidavad, et reklaamid neid üldse ei mõjuta, nagu ütles reklaamipsühholoog Talis Bachmann. Kõik,mida me näeme, kuuleme, loeme jne mõjutab meid. Ja kuidas mõjutavad eestlasi sellised kirjutised ajalehtedes? Loomulikult tekib ka Eestis elavatel inimestel tahe olla õnnelik, saada rohkem palka, olla rahast sõltumatum....ja nii nad lähevad! Nii paljud on rääkinud, kuidas nad kuulsid mõne väliseestlase lugu ja otsustasid ise ka jäädavalt ära minna.
Raske on inimest süüdistada selles, et ta endale muredevabamat, kergemat elu tahab. Me lihtsalt oleme püüdlikult ratsionaalsete tarbijatena enda eest väljas. Aga meedial ei tasuks üle pingutada, sest olgugi, et eestlaste raske elu artikleid võib välja vabandada rahva teadvuse tõstja sildi all, tagajärjed ei ole Eesti seisukohast tithi positiivsed ja kui rahvas oma kodumaale käega lööb, siis kelle pärast üldse pingutada ja kelle heaolu nimel võidelda....