Viimaste päevade jooksul on kõvasti kirgi kütnud kultuuriminister Rein Langi ettepanek, et riik hakkaks raamatukogudele ette kirjutama milliseid teoseid tohib riigi raha eest osta. Lang leiab, et riik ei peaks raamatukogudesse ostma nn sopakaid, sest need ei muuda kedagi kultuursemaks. Kuna riigil pole piisavalt raha, et kõiki soovitud teoseid osta, siis on raamatukogudes puudu paljudest olulistest teostest.
Ajakirjanik Kalle Muuli ütles Raadio Kahe saates «Olukorrast riigis», et ajaviitekirjanduse laenutamine raamatukogudest võiks tasuliseks muutuda. Ka Postimehe online leheküljel oli küsitlus, et kas meelelahutuskirjandus peaks olema tasuta laenutav ja 88% vastanutest leidis, et see peaks olema tasuta ning 12% leidis, et see peaks olema tasuline. http://www.postimees.ee/624154/muuli-massikirjanduse-laenutamine-voiks-tasuliseks-muutuda/
Postimees küsitles ka Kohila raamatukogu külastajaid ja nemad olid kõik Langi idee vastu. Ma leian, et ühest küljst ei ole kultuuriministri idee nii halb. Pole ju midagi halba, kui inimesed loeksid rohkem väärtkirjandust kui ajaviiteromaane. Teisalt tekib küsimus, mille järgi hakatakse lahterdama väärtkirjandust ja seda, mida raamatukokku osta võib?
On inimesi, kellel on palju vaba aega ja kes sisustavad selle ajaviitekirjandust lugedes. Kui aga raamatukogud neid enam nii palju juurde osta ei jõua, siis inimesel, kes sellist kirjandust naudib, ei olegi enam midagi lugeda. Võib juhtuda, et lugemise asemel hakkab ta vaatama hoopis Kirgede tormi ja muid nn seebikaid.
Eelmine aasta tegin ma uurimistöö lugemise kohta. Ma püüdsin uurida, kui palju loevad 11. ja 12. klassi noored ning mida nad loevad. Mida nooremad olid õpilased, seda vähem neile meeldis lugeda. Ja paljude lugemus piirduski ainult kohustusliku kirjandusega. Ma küsisin ka nende käest, et milliseid teoseid nad kõige meelsamini loevad ning väga paljud vastasid, et just neidsamu ajaviiteromaane, sest neid on hea kerge lugeda ning ei pea väga pingsalt kaasa mõtlema, et sündmustest aru saada.
Loomulikult oleks tore, kui inimesed loeksid rohkem eesti kirjandust ja kultuursemat kirjandust, aga tänapäeval internetiajastusel on see paratamatu, et lugemus väheneb ja kui inimesed loevad kasvõi ajaviitekirjandust, siis seegi on hea. Langi idee ei ole minu meelest halb, aga selle saaks läbi viia riigis, kus inimesed tõepoolest loevad palju. Eestis võib see aga kaasa tuua lugemise vähenemise.
No comments:
Post a Comment