Wednesday, November 23, 2011

Haigekassa ja töötukassa liitmine riigikassaga?

Niipea kui avalikustati uue riigieelarve osana idee liita haigekassa ja töötukassa varad riigikassaga, hakkas rahvas seda teravalt kritiseerima. Uudise kommentaaregi lugedes võib näha, et tavaliselt üsna vaoshoitud eestlased on tugevalt eelnõu vastu. Tööandjate keskliit aga toetab eelnõud ja on protesti märgiks oma esindajad nii töötukassa kui ka haigekassa nõukogudest tagasi kutsunud. Tagatipuks ütles rahanduskomisjoni esimees Sven Sester, et eelnõu võetakse 7. detsembril niikuinii vastu, isegi kui see nii paljudele ei meeldi. Mis toimub?

Haigekassal ja töötukassal on hetkeseisuga autonoomsus rahavoogude üle ise otsustada. Nende varade liitmine riigikassaga muudaks aga mõlemad institutsioonid keskselt juhitavaks ja seega süsteemi struktuur muutuks ka jäigaks. Rahandusministeeriumi jaoks muutuks ühinenud kassa haldamine küll lihtsamaks, aga reaalsete vajaduste tajumine oleks muutuste korral tunduvalt keerulisem. Eesti Töötukassa nõukogu juht Harri Taliga kurdab, et valitsus on liiga jäik ega taha avalikku diskussiooni. Kuhu jääb siis rahva arvamus ja demokraatia?

Samuti on probleemiks koalitsiooni ebaviisakus. Sesteri sõnul pole vahet, mida opositsioon arvab, eelnõu võetakse vastu niikuinii. Opositsioonile irvitamine on üha kindlamaks trendiks kujunemas, näiteks riigieelarve teisel lugemisel tõmbas koalitsioon kõik opositsiooni tehtud 26 muudatusettepanekut pikema jututa maha. Ka Foorumi saadetes on viimasel ajal näha erinevatest parteidest poliitikute sõnasõda ja üksteisele " ärategemist" probleemi viisaka arutamise asemel. Tundub, et ka haigekassa ja töötukassa osas tahteakse kasutada "teerullipoliitikat". Sel kombel ei ole Eesti poliitiline kultuur küll eeskujulik.

Vastueis on tugev ja arutelu on vähe, aga eks peagi paistab, kuidas poliitikat tehakse ja milleks rahvas võimeline on. Hoiatavalt võib öelda, et nii mõnedki eestlased on üha rohkem praeguse valitsuse vastu arvamust avaldama hakanud...

No comments:

Post a Comment